HokejLevně.cz využívá pro správu webové stránky soubory cookies. Některé z nich jsou pro chod webu nezbytné, některé z nich nám pomáhají vylepšit váš uživatelský zážitek. Soubory cookies si můžete přizpůsobit podle sebe.
Něco o našich bruskách a broušení bruslí
Něco o našich bruskách a broušení bruslí
S broušením bruslí jsme začali v roce 2010 a dá se říci, že se učíme stále něco nového. V tomto článku bychom se rádi s Vámi podělili o našeho zkušenosti a postřehy, které - doufejme - nejeden z Vás ocení...
Na jakých bruskách brusle brousíme?
Na obou našich prodejnách používáme švédské automatické brusky značky ProSharp. Tato značka má ve svém portfoliu více typů brusek, u nás můžete vidět v akci modely s označením AS2001 a AS2001 SC.
Model AS2001 bez přívlastku "SC" je starší verze brusky, která ale brusle brousí stejně spolehlivě jako její mladší "kolegyně". Na této brusce nedochází k uchycení nože brusle vždy na střed brusného kotouče, a tak je potřeba kotouč vždy nastavit dle nože, který se jde aktuálně brousit. K tomu používáme tuto speciální měrku. Na brusce je možné profilovat nože, je to ale zdlouhavější než u modelu s přívlastkem "SC", neboť se musí každý nůž profilovat zvlášť.
Model AS2001 s přívlastkem "SC" je novější verze brusky, která již disponuje oboustranným zavíráním čelistí při uchycení nože, a tak není potřeba používat speciální měrku. Na brusce je také možné profilovat nože a je to rychlejší než u brusky bez přívlastku "SC", neboť je zde možné profilovat oba nože současně (za předpokladu možnosti vycvaknutí nožů z holderů bruslí).
Jaké jsou výhody těchto brusek?
Hlavní výhoda spočívá v možnosti nastavování hloubky žlábků dle požadavku zákazníka. Tyto žlábky jsou označovány pomocí čísel, které znamenají rádiusy kruhů a na brusce je možné nabrousit jakýkoliv žlábek v rozmezí čísel 6 - 40.
Každý jsme individuál a to, co vyhovuje jednomu, nemusí "sedět" dalšímu. Rádi tedy svým zákazníkům vždy nastavíme brusku na žlábek, který požadují.
Další výhoda spočívá v tom, že ať narazíte na našich prodejnách nebo kdekoliv jinde na jakéhokoliv prodejce nebo brusiče, měli byste mít brusle vždy stejně nabroušené dle požadavku na žlábek, který používáte. Jistě plno z Vás vzpomene na to, jak jste měli vždy jinak nabroušené brusle v závislosti na tom, na jakého rolbaře / strojníka jste zrovna na zimáku narazili.
Další výhodou je to, že na automatické brusce nedochází ke změně tvaru nože protože je nastavená konstantní rychlost pojezdu brusle a konstantní tlak na nůž ve všech místech stejně. Na ručních bruskách může docházet ke změne tvaru tím že se v jednom místě přitlačí více než v jiném nebo zůstane kotouč v některých místech delší dobu. Výhodou je také to, že při správném nastavení jezdí kotouč pod oběma hranami brusle stejně a nemůže se tak stát, že budete mít jednu hranu výše než druhou.
Pro změření výšky hran používáme tuto pomůcku, odkaz zde.
Jaké jsou nejoblíbenější žlábky?
Nejoblíbenější žlábek se v čase mění a to, co bylo nejoblíbenější v roce 2010 dnes již tak oblíbené není. Konkrétně, v roce 2010, kdy jsme začínali, byl neoblíbenější žlábek č. 12, který byl označován jako takový "zlatý střed". Tento žlábek se nejvíce brousil až cca do roku 2017 a to zejména proto, že k nám přicházelo plno zákazníků, kteří dříve brousili na ručních bruskách, ze krerých byli zvyklí na hluboké žlábky.
Přibližně od sezony 2017/2018 se tento "zlatý střed" posunul na č. 16, což znamená mělčí žlábek než dřívější č. 12. Na mělčím žlábku se lépe sklouznete, nenamáháte tolik svaly, třísla a měli byste být obratnější a lehčí.
Od sezony 2021/2022 se setkáváme se stále se zvyšujícím zájmem o ještě vyšší čísla žlábků, což je dle našeho mínění určitě dobrý směr.
Obecně platí, že čím vyšší číslo, tím mělčí žlábek.
Co vše zohlednit při volbě správného žlábku?
Parametrů, které ovlivňují správnou volbu hloubky žlábku, je několik:
-
Hmotnost hráče
-
Jasným faktem je, že čím těžší hráč, tím se více zarývá do ledu vlastní hmotností. To znamená, že dle tohoto pravidla by mělo platit to, že čím těžší hráč je, tím by měl mít mělčí žlábek (vyšší číslo žlábku).
-
-
Tvrdost ledu
-
I tvrdost ledu bude ovlivňovat to, jak moc se do ledu zaříznete. Na měkkém ledu typu přírodního rybníku se budete zařezávat mnohem více a určitě by zde měl být volen opět mělčí žlábek (vyšší číslo). Na tvrdý led by pak bylo určitě zapotřebí hlubšího žlábku (nižšího čísla).
-
-
Styl bruslení / styl hry
-
Hráči preferující rychlost a obratnost by měli spíše volit mělčí žlábky, které je nebudou tak "zdržovat". Hráči hledající spíše stabilitu a jistotu v bognách a přešlapování pak zase ocení spíše hlubší žlábky.
-
-
Profil nožů
-
Různé profily mohou ovlivňovat pocit z využívaného žlábku. Jinak "se bude chovat" žlábek na profilu, který má delší stojnou plochu (tedy plochu, která je v kontaktu s ledem) a jiný pocit budete mít z toho samého žlábku na profilu, který se svou plochou dotýká ledu méně. Více o profilování bruslí čtěte zde.
-
Co asi tak brousí profi hráči?
Odpověď na tuto otázku také samozřejmě není jednoznačná. Protože se v rámci broušení bruslí a všech dalších služeb snažíme neustále zdokonalovat, absolvovali jsme v nedávné době školení o broušení bruslí u kustoda extraligového týmu mužů. Zde jsme zjistili, že nejpoužívanější žlábek v tomto týmu je žlábek s označením č. 32.
Jak dlouho broušení bruslí trvá?
Broušení páru bruslí, který je pravidelně broušený, trvá 5 - 10 minut. Delší časovou náročnost pak představují brusle nové (cca 15 minut / pár), nebo brusle rezavé (také cca 15 minut / pár).
Broušení bruslí v našich prodejnách provádíme zpravidla na počkání. V případě velkého vytížení pak maximálně do dalšího dne.
Doufáme, že bylo toto počtení pro Vás zajímavé a těšíme se na shledání na našich prodejnách.
Komentáře4