HokejLevně.cz využívá pro správu webové stránky soubory cookies. Některé z nich jsou pro chod webu nezbytné, některé z nich nám pomáhají vylepšit váš uživatelský zážitek. Soubory cookies si můžete přizpůsobit podle sebe.
Poradna Hokejky
Jak správně vybrat hokejku?
Výběr hokejky bychom neměli podcenit, a protože je v dnešní době v nabídce velké množství hokejek s různými parametry, je dobré si před samotným výběrem zodpovědět několik základních otázek, které s Vámi rozebereme níže.
Parametry určující správný výběr hokejky
V našem videu naleznete vysvětlení důležitých parametrů, které určují výběr správného typu hokejky
Výběr zahnutí - na jakou stranu hraji
Jaký první je dobré ujasnit si, zda hraji nalevo nebo napravo.
-
Pokud mám při držení hole levou ruku níže, tak hraji nalevo
-
Pokud mám při držení hole pravou ruku níže, tak hraji napravo
Zkušeným hokejistům a všem zasvědceným se tato rada může zdát zbytečná, ale pro nováčky a rodiče začínajících dětí bývá i tato rada velmi užitečná.
K lepšímu pochopení nám poslouží příložený obrázek.
Volba věkové kategorie hokejky (yth, jr, int a sr)
Dnešní hokejky se řadí do 4 různých věkových kategorií (yth - dětské, jr - juniorské, int - intermediate a sr - seniorské), ve kterých dále naleznete hole více tvrdostí a délek. Zprvu se to může zdát trochu složitější, ale my se Vám to pokusíme co nejjednodušeji vysvětlit a od výběru hole Vás neodradit.
Yth / youth / dětské hokejky
Tyto hokejky jsou určeny pro nejmenší hokejisty, kteří s hokejek začínají nebo ho hrají pouze pár let a přechod na tvrdší hole pro ně ještě není vhodný. Hole v této kategorii mají úzkou tyč (shaft) pro snazší úchop malou dětskou rukou, také mají kratší a nižší čepel pro jednodušší manipulaci.
Tvrdost holí v této kategorii je v rozmezí od 10 do 30 flex, délka těchto holí odpovídá výšce hráče cca do 140 cm - přesný údaj naleznete u každé hole na našem e-shopu. Hole v této kategorii jsou také nejkratší, neboť se předpokládá užívání těmi nejmenšími...
Oblíbené hole v této kategorii jsou tyto:
JR / junior / juniorské hokejky
Na hole této kategorie přecházejí hráči, pro které jsou již dětské hole krátké a měkké. Tvrdosti těchto holí jsou v rozmezí 30 - 50 flex, délka těchto holí odpovídá výška hráče v rozmezí přibližně 135 - 155 cm, kde i v tomto případě naleznete přesný údaj vždy v detailu u každé hole.
U juniorských holí naleznete širší tyč (shaft) a větší čepel. Rozdíl mezi šířkou tyče, velikostí čepele a délkou hole ale naleznete ale i v rámci této kategorie. Tvrdost 30 flex má užší tyč, menší čepel a je celkově kratší než hole 40 a 50 flex.
Oblíbené hole v této kategorii jsou tyto:
Int / intermediate / intermediate hokejky
Hole této kategorie tvoří přechod mezi Jr a Sr holemi. Tyto hokejky využívají hráči, pro které jsou již Jr hokejky měkké nebo krátké a zároveň by hole seniorských tvrdostí byly moc tvrdé a dlouhé. Rozmezí tvrdostí těchto holí je 55 - 65 flex, délkově jsou pak vhodné pro hráče výšky cca 156 - 165 cm, kde i zde je přesný údaj rozmezí výšky hráče uveden u každé hole.
Intermediate hokejky mají oproti juniorským holím širší tyč (shaft) a větší čepel. Výjimku tvoří v některých případech juniorské hole s tvrdostí 50 flex, které již mívají stejnou šířku tyče a stejnou velikost čepele.
Oblíbené hole v této kategorii jsou tyto:
SR / senior / seniorské hokejky
Dospělácké hokejky, jak je možné tuto kategorii také nazvat, jsou vhodné pro všechny ostatní, které jsme nezmínili výše. Orientačně lze věkově tuto kategorii označit od 15 let výše, kde ale mohou nastat samozřejmě výjimky.
Seniorské hole mají nejširší tyč (shaft) a největší čepel. Jsou také nejdelší, kde běžná délka hole je vhodná pro hráče od cca 164 cm výše. Vysocí hráči si pak ještě musí hůl prodlužovat nástavcem, aby pro ně byla dostatečně dlouhá. Tvrdost holí této kategorie je v rozmezí od 65 do 110 flex s tím, že dnes se plno modelů holí vyrábí v maximální tvrdosti 87 flex (od tvrdých holí se ustupuje). Tvrdost 65 flex u seniorské hole Bauer představuje poprvé v sezoně u modelu Vapor HYP2RLITE v rámci reakce na trend hraní s měkčími a měkčími holemi. Za nás je tento krok určitě vhodný a očekáváme v příštích sezonách více modelů v této variantě.
Oblíbené hole v této kategorii jsou tyto:
Volba délky hokejky podle výšky hráče
I zde je velmi důležité výběr nepodcenit. Obecně je možné říci, že s příliš dlouhou hokejkou se Vám bude hůře manipulovat, což pocítíte například při kličkách, naopak s krátkou holí máte menší dosah a může se i hůře střílet.
Pravidlo pro výběr správné délky hole je znázorněno na obrázku vpravo. Obrázek ukazuje, že pokud je hráč na bruslích a má hůl postavenou svisle u sebe, měla by končit na úrovni brady. Pokud je hráč bez bruslí, hůl by měla končit na úrovni nosu.
Je také potřeba zmínit, že dřevěné i kompozitové hokejky je možné zkrátit seříznutím. Proudloužení hokejky je také možné, ale pouze u hokejek kompozitových, které se provádí pomocí nástavců.
Jako poslední informace k délce hokejek je potřeba zmínit fakt, že různé kategorie hokejek (dětské / youth, juniorské, intermediate a seniorské) se vyrábí v různých délkách. Dětské hokejky jsou nekratší, seniorské pak pochopitelně nejdelší. V našem e-shopu se snažíme, aby délka hokejky byla vždy u konkrétního produktu uvedena pro Váš snazší výběr.
Tvrdost hokejky (flex)
Dnes má každá hůl uvedenou svou tvrdost na svém shaftu (tyči). Tento údaj je vyjádřen číslem, u kterého jednoduše platí, že čím větší je číslo, tím je hůl tvrdší a tím se tedy i hůře prohne.
Každému hráči vyhovuje jinak tvrdá hůl, obecně se lze ale řídit skutečnostmi uvedenými níže.
Při volbě správné tvrdosti hokejky doporučujeme zohlednit následující poznatky:
-
Každý hráč má jinak silné ruce, proto se může stát, že se s výběrem správné tvrdosti netrefíte napoprvé
-
Nejprodávanější seniorské tvrdosti jsou 70 - 87 flex. Dřívější trend tvrdých holí (100 - 110 flex) je už překonaný.
-
Pokud hokejku zkrátíte, zvyšuje se tvrdost hokejky (flex) - většina hokejek má stupnici uvedenou v horní části shaftu na zadní straně
-
Pokud hokejku prodloužíte, snižuje se tvrdost hokejky (flex) - většina hokejek má stupnici uvedenou v horní části shaftu na zadní straně
-
Z příliš tvrdé hokejky vás budou bolet ruce
-
Od příliš měkké hokejky vám budou odskakovat puky
-
Techničtí hráči a hráči, kteří správně využívají pružnost (flex) hokejky při střelách by měli volit měkčí hokejky (u seniorských holí 70 - 80 flex)
-
Siloví hráči a hráči, kteří často sřílí z dlouhého nápřahu, by měli volit spíše tvrdší hole (u seniorských holí 85 - 95 flex)
-
Mladší hokejisté by měli také volit spíše měkčí hokejky pro správný rozvoj techniky hole a práce s kotoučem
-
Tvrdší hůl nemá delší životnost než měkčí hůl
Materiál hokejky (kompozit / dřevo)
Co se týče materiálu, lze vybírat mezi dvěma typy - dřevěnými a kompozitovými holemi.
Dřevěné hole
V dnešní době jsou převážně využívány pro svou cenu, která je znatelně nižší než u holí kompozitových. Tyto hole využívají hlavně hobby hráči (hra na rybníku, příležitostné hraní hokeje), kteří do svého vybavení nechtějí příliš investovat. Hokejky jsou mnohem těžší, čepel nasáká vlhkost a hůl celkově měkne.
Kompozitové hole
Tyto hole je možné dnes vidět asi u 99% všech hráčů. Ať už jste profesionál, nebo hrajete pouze regionální amatérskou ligu, určitě oceníte výrazně lepší herní vlastnosti, které vám kompozitové hole nabízejí. Hlavním rozdílem oproti dřevěným holím je výrazně nižší hmotnost a celkově odlišné zpracování v rámci využití nejnovějšíh technologií.
Vysvětlení kvalitativních úrovní kompozitových hokejek
V našem videu Vám vysvětlíme rozdíly v kvalitativních a cenových úrovní kompozitových hokejek, aby jste snadněji mohli hokejku vybrat.
Výběr zahnutí čepele
Nejběžnějším záhybem je zahnutí dříve pojmenováno jako "Sakic", které dostalo tohoto označení po dřívějším slavném hokejistovi NHL. Tento záhyb nabízí každá hokejová značka, vždy má ale jiné pojmenování:
-
Bauer - P92 (Matthews, Ovechkin, Backstrom,...). Jména se různí vždy dle toho, koho má Bauer jako profi hráče nasmlouvaného, rozhodující je ale označení P92. Od sezony 2019/2020 se již společnost Bauer rozhodla označovat tento záhyb pouze jako P92 bez použití jakéhokoliv jména.
-
CCM - P29 (Crosby). Dříve velmi často ještě používán záhyb P19, který se velmi záhybu P29 podobá
-
Warrior - W03 (Backstrom, Kopitar, Draper, ...). Jména se různí vždy dle toho, koho má Warrior jako profi hráče nasmlouvaného, rozhodující je ale označení W03
-
Easton - E3 (Hall)
-
Sher-Wood - PP26 (Stastny)
S tímto zahnutím bez problému zvednete puk, uděláte stahovačku, přihrajete "žabičkou", nebo vystřelíte backhandem.
Druhým nejoblíbenějším zahnutím je relativně nové zahnutí, které je na trhu cca 6 let a je také v nabídce u většiny hokejových značek pod jiným označením:
-
Bauer - P28 (Eichel, Giroux,...). Jména se různí vždy dle toho, koho má Bauer jako profi hráče nasmlouvaného, rozhodující je ale označení P28. Od sezony 2019/2020 se již společnost Bauer rozhodla označovat tento záhyb pouze jako P28 bez použití jakéhokoliv jména.
-
CCM - P28 (McDavid)
-
Warrior - W28 (Yakupov)
-
Easton - E28
Toto zahnutí je více zatočené a méně podtočené, v posledních letech se stává víc a víc oblíbené. Za uplynulou hokejovou sezonu 2021/2022 evidujeme stále se zvyšující zájem o tento záhyb jak u seniorských hokejek, tak i u hokejek nižších věkových kategorií a pomalu se dá řici, že se toto zahnutí stává nejoblíbenějším...
Jedná se o nejnovější zahnutí uvedené na trh. Potřeba je zmínit fakt, že toto zahnutí nabízí pouze značka CCM a nově také od sezony 2023/2024 je toto zahnutí k dostání i u značky Bauer.
Tento záhyb popisují vývojáři značky CCM jako kombinaci mezi "pasivnějším" zahnutím P92/P29 a "agresivnějším" zahnutím P28.
Osobně toto zahnutí vyzkoušené ještě nemáme, ale rádi se necháme překvapit co se týče prodejnosti této novinky.
Zahnutí Lidstrom / "5" / "02" / "PS155"
Ostatní záhyby dodavatelé do ČR nebo obecně do Evropy moc nedováží, takže je nabídka velmi omezená. Například záhyb dříve pojmenovaný jako "Lidstrom", který byl pak dále označovaný čísly buď "5" nebo "02", je dnes stále vyhledávaným, ale je takřka nedostupný. Jedinou značkou, která tento záhyb nabízí, je značka Winnwell a zřídka také značka Fischer.
Bod ohybu hole (Kick Point)
Bod ohybu neboli Kick Point určuje místo na shaftu / tyči hokejky, kde se hůl při střele nejvíce prohne. Bod ohybu hole blízce souvisí se správným výběrem tvrdosti hokejky. Pokud se vám podaří zvolit správnou kombinaci Kick Pointu a tvrdosti hokejky, pak se dá předpokládat, že puky z vaší hokejky budou lítat neuvěřitelnou rychlostí.
Největší hráči na hokejovém trhu, značky Bauer a CCM nabízí 3 různé typy hokejek, kde každý tento typ nabízí jiný bod ohybu (Kick Point).
Podrobnější přehled rozdílů mezi body ohybu a dalšími vlastnostmi holí Bauer a CCM naleznete zde
Nízký Kick Point
Hole s nízkým bodem ohybu (Low Kick Point) nabízejí uživateli možnost rychlé a překvapivé střely. Bod ohybu takovýchto holí je dole v krčku nad čepelí.
Hole s nízkým Kick Pointem jsou nejvyhledávanějšími, a to nejen u útočníků, kteří právě tento styl rychlé a překvapivé střely využívají nejvíce.
Do této kategorie patří hole Bauer Vapor, CCM Ribcor a Winnwell
Střední Kick Point
Tento typ holí má bod ohybu tam, kde hůl hráč uchopí spodní rukou, proto jsou hole vhodné pro přesnou střelu z jakékoliv pozice.
Do této kategorie patří hole Bauer Nexus a CCM Super Tacks
Vysoký Kick Point
Tyto hole mají bod ohybu v horní části shaftu / tyče mezi rukami hráče. V této horní části se hůl prohne, poté je již směrem dolů k čepeli tuhá, což je ideální pro extrémně tvrdou střelu z nápřahu.
Do této kategorie patří hole Bauer Supreme
(hole Bauer Supreme se již nevyrábí)
Hybridní Kick Point
Tyto hole zvyšují sílu a rychlost pomocí tzn. kloubového efektu, který koncentruje zónu ohybu. Pružné části jsou na shaftu celkem 2, mezi kterými je tuhá část hokejky.
Do této kategorie patří hole CCM JetSpeed
Volba značky hokejky
Dnešnímu trhu s hokejovým vybavením vládnou značky CCM a Bauer, za nimi jsou pak také v nabídce hole značek Warrior, Winnwell, Sherwood, Fischer, True a další.
Zákazníci u nás nejčastěji volí mezi značkami Bauer a CCM.
Pokud již máte všechny potřebné informaci, můžete Přejít na výběr hokejky nebo nás kontaktujte pro více informací a my Vám rádi poradíme - 771 188 661